Nie bój się chcieć!
To hasło przewodnie tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, który odbędzie się w dniach 29.09-15.10. Wspólnie działamy na rzecz zniesienia wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury.
Jak co roku, tak i tym razem Teatr Muzyczny ROMA bierze udział w Festiwalu. W ramach uczestnictwa w wydarzeniu zapraszamy osoby z dysfunkcją słuchu na musical „Piloci”, dn. 8 października (dzień po premierze!), o godz. 17.00. Oferujemy bardzo dogodne miejsca w loży nr 5, w której udostępniamy sprzęt do audiodeskrypcji. Dla osób, które chcą skorzystać z oferty oraz dla ich opiekunów przewidzieliśmy 20% zniżki na bilety 🙂
Słowo od Organizatorów:
Tegoroczne hasło Festiwalu NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ odzwierciedla jego założenia i cele – by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Instytucje kultury – kina, teatry, galerie, muzea oraz wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały wartościową i bogatą ofertę artystyczną – odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów. Zrealizowane dotychczas 4 edycje wydarzenia (jeszcze pod nazwą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier) pokazały, że jest to inicjatywa przyjęta z wielkim zainteresowaniem zarówno instytucji, których z roku na rok przybywa, jak i samych uczestników. Wystarczy spojrzeć na wyniki: w 2013 roku, kiedy miał miejsce pierwszy WTKBB w 20 instytucjach odbyło się 51 wydarzeń, rok później było ich już 90 w 45 instytucjach, rok 2015 i 2016 – to kolejne fantastyczne wyniki – ponad 150 wydarzeń w blisko 100 instytucjach – i już nie tylko warszawskich, ale także w kilkunastu innych miastach w całej Polsce! W ciągu 4 lat udało nam się zgromadzić na imprezach, wystawach, spektaklach i warsztatach udostępnianych w ramach WTKBB ponad 5000 uczestników! WFKBB to już rozpoznawalna marka – potrzebna i ważna na mapie wydarzeń kulturalnych – tak w Warszawie, jak i poza nią.
Przed nami piąta edycja wydarzenia – jubileuszowa. Zmieniamy jego nazwę – na Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier, a także czas trwania – festiwalowe wydarzenia zaplanowane są w dłuższym okresie – od 29 września do 15 października. Festiwal ma też wyjątkowego partnera – jest nim Disney Polska. Wspólne, niezwykle satysfakcjonujące działania Fundacji Kultury bez Barier z Disney Polska na rzecz udostępnienia filmów dla dzieci stały się inspiracją do tego, by hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu stał się tytuł najważniejszej piosenki z produkcji Walt Disney Animation Studios „Zwierzogród”. Motto V WFKBB brzmi więc NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ. Oprócz niezwykle pozytywnego przesłania wpisanego w te słowa, nie bez znaczenia przy wyborze był również fakt, iż „Zwierzogród” jest pierwszą animacją Disneya pokazaną dzieciom niewidomym i głuchym w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Zmiana nazwy i nowe hasło wiążą się również z odświeżeniem identyfikacji wizualnej Festiwalu, który ma teraz nowe logo i nowoczesną, funkcjonalną stronę internetową (www.wfkbb.pl).
Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania – mówi Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier. – Chcemy, by ci, którzy kulturę tworzą chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Podejmując każdego dnia wysiłki na rzecz równego dla wszystkich dostępu do kultury, Fundacja Kultury bez Barier stara się nie tylko o zrozumienie ze strony ludzi instytucji kultury czy pełnosprawnej i bogatszej części społeczeństwa. Stara się także aktywizować osoby z niepełnosprawnością czy żyjące w ubóstwie, namawia je do przełamania wewnętrznych barier, do nabrania odwagi i chęci na marzenia. V Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie, jak działo się to w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.